Näituse “Hüljatud maastikud. Kohila Paberivabrik” avamine toimub 16. septembril kl 12 Kohila Paberivabrikus.
Puidumassiruumis toimuv näitus esitleb Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise õppekava erialastuudio tudengite projekte ja makette, mis uurivad, kuidas väärtustada ja elavdada Kohila ajaloolist paberivabrikut.
Väljapanekut saadab just selleks loodud heliinstallatsioon.
Avatud on kogukonnakohvik.
Valminud projektide autoriteks on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala praeguseks 3. kursuse tudengid:
Arabella Aabrams, Anabel Ainso, Anu Alver, Fred-Eric Pavel, Alis Mäesalu, Karmo Viherpuu, Tuule Kangur, Darja Gužovskaja, Laura Haki, Frank Kuresaar, Hugo Georg Kalaus, Madis Arp Keerd, Kristian Tigane, Triinu Lamp, Liisalota Kroon, Karl Robin Timm, Laura Venelaine, Karl Perens ja Villem Kai Johannes Laimre.
16. septembril kl 12 toimuval näituse avamisel tutvustavad tudengid Kohila Paberivabriku üheksat tulevikuvõimalust, millega leiti vastuseid küsimustele:
-Kas lagunevaid tööstushooneid on võimalik kasutuskõlbulikuks muuta ringmajanduse meetodil?
-Kas ringmajandus loob uusi töökohti?
-Kas kogukonna- ja kultuurikeskus saab olla majanduslikult jätkusuutlik?
-Kuidas kaasata kogukonda ja võita konkurentsist?
-Millest koosneb hoone jalajälg?
-Milline hoone on jätkusuutlik?
-Kas ja kuidas saab targalt lammutada?
-Millised ajaloolised kihistused on väärtuslikud ja keskkonda loovad?
Näituseks on arendatud edasi jaanuaris toimunud töötoa tulemusi. Kevadsemestri jooksul külastasid tudengid korduvalt Kohilat ja paberivabrikut, analüüsisid põhjalikult selle ehituslikku keskkonda ja piirkonda laiemalt, ning kaardistasid nii võimalusi kui murekohti.
Lisaks tegeleti sama piirkonnaga maastikuarhitektuuri aine raames, mille käigus keskenduti paberivabriku ja Kohila maastiku sidumisele, sealse maastiku mõtestamisele ja defineerimisele.
Tudengitele ülesandeks oli luua programme ja ruumilise sekkumise visioone, mis kohtleksid hüljatud tehasehoonet veel praktikasse jõudmata viisidel.
Projektid valmisid arhitektuuribüroo KUU arhitektide Joel Kopli, Koit Ojaliiva ja Juhan Rohtla juhendamisel, nõustas LCA konsultant Anni Oviir.
Tänavune töötuba, erialastuudio ja näitus sündisid koostöös Kohila kogukonna ning MTÜ Kohila Paberivabrikuga, kes on oma südameasjaks võtnud 20 aastat tühjana seisnud paberivabriku kui maamärgi väärtustamise.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.